1. afd. af klubmester i Øer

Kom og vær med til årets første afdeling af klubmesterskabet i Øer den 8. maj 2021, hvor der altid fanges godt med skrubber, rødspætter, isinger. Der er også gode muligheder for trolling af torsk, makrel, hornfisk og havørred.

Så for nye og gamle medlemmer, kom og deltag i denne hyggelige fiskedag!

Vi sætter bådene i vandet i Øer maritimes slæbested i Ebeltoft. Kom i god tid for isætning af både – klubben står for betaling for brug af slæbestedet og for at komme ud igennem slusen- samt morgenmad og en pølse på grillen til aften. Der er pga. corona ikke arrangeret noget, fra klubbens side, fredag aften.

Der er indskrivning og udlevering af nr/poser fra kl. 7.00- Max Andersen vil hjælpe med dette.

Der vil være rundstykker kl. 07.30 og et kort skippermøde, inden vi tager ud kl. 8.00. Vi skal være i havnen igen senest kl. 16.00, til indvejning og ikke mindst - pølser/brød, øl og vand.

Betaling er 50 kr. pr. deltager. Hvis der er deltagere med, som ikke er medlem af klubben, er prisen 100 kr. Ikke medlemmer kan dog ikke deltage i konkurrencen. Klubben har mobilepay, så betalingen kan også ske på denne måde.

Der vil være præmier til de 3 bedst fangende medlemmer samt juniorer - og en lodtrækningspræmie blandt alle ikke vindende deltagende klubmedlemmer. Alle point lægges efterfølgende op på hjemmesiden under klubmesterskab.

Husk at der kan indvejes 2 fisk af hver art, de skal være rensede, men med hoved (ingen fjæsing).

Det vil blive annonceret her på hjemmesiden senest torsdag kl. 18.00, hvis vi bliver nødt til at flytte turen, hvis vejret driller.

Eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Søren Østergaard 71956747 – brug evt. sms, hvis i ikke lige kan fange mig.

Arrangement oversigt

Start dato 08-05-2021 08:00
Slut dato 08-05-2021 16:00
Registrering Start Date 22-04-2021
Max Pladser 60
Registered 25 Se Liste
Tilgængelige pladser 35
Sidste frist 06-05-2021 23:55
Log ind for tilmeldning.
35
Del dette arrangement:
Vi bruger cookies på Smaabaadsklub.dkPå Smaabaadsklub.dk bruger vi cookies til at give dig en god oplevelse og til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Hvis du klikker på et link på Smaabaadsklub.dk, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere her
ja, jeg accepterer